Küçük ve sıralı deliklerin kümeler halinde yer aldığı yüzeyler tarafından tetiklenen tripofobi, bazı ünlüleri de etkisi altına almış durumda. Ünlü model Kendall Jenner, "Tripofobikler garip desenlerdeki küçük deliklerden korkuyor. Beni rahatsız edebilecek şeyler krep, petek veya lotus kafaları..." diyor. Dünyaca ünlü futbolcu David Beckham, açık alanda kuşların saldırısına uğramaktan ve kurbağalardan korkuyor. İşte ünlüler ve fobileri...

Delik korkusu olarak bilinen tripofobi, delikli yüzey gören insanlarda rahatsızlık hissi uyandırıyor. Yüzeylerde bulunan delikler sebebiyle endişe, korku duyulması, iğrenme ile karakterize olan tripofobide insanlar, bal peteği, çilek, lotus tohumu, mercan, alüminyum metal köpük görmeye dayanamıyor. Küçük ve sıralı deliklerin kümeler halinde yer aldığı yüzeyler tarafından tetiklenen tripofobi, bazı ünlüleride etkisi altına almış durumda.  

Ünlü model Kendall Jenner, "Beni tanıyan herkes gerçekten kötü tripofobim olduğunu biliyor. Tripofobikler garip desenlerdeki küçük deliklerden korkuyor. Beni rahatsız edebilecek şeyler krep, petek veya lotus kafaları... Kulağa saçma geliyor ama pek çok insanda gerçekten var. Küçük deliklere bile bakamıyorum, bu bana en kötü kaygıyı yaşatıyor. Orada ne olduğunu kim bilebilir ki..." dedi. 

Amerikalı oyuncu Sarah Paulson da fobilerinin olduğunu söylüyor. Palyaçolardan korkan Paulson, aynı zamanda küme halindeki küçük deliklerden (tripofobi) de korkuyor. Öyle ki Paulson,"Çok fazla düşünürsem kesinlikle bu beni korkutmaya başlıyor"diyor. 

Yewande Biala, küçük deliklerden korkan bir başka ünlüisim... Biala, sosyal medyada yaptığı bir paylaşımında, "Süngerlerinüzerindeki garip küçük deliklerden korkuyorum, biliyor musunuz" dedi.Ardından çok sayıda takipçisi, kendilerinin de tripofobisi olduğunu dilegetirdi.

Ünlülerin fobileri bunlarla sınırlı değil. Örneğin, dünyaca ünlü futbolcu David Beckham, açık alanda kuşların saldırısına uğramaktan ve kurbağalardan korkuyor. Beckham, ayrıca bozukluk veya düzensizlik korkusu olan ataksofobiden de muzdarip.

Amerikalı oyuncu Scarlett Johansson da kuş fobisi olan ünlü isimlerde biri. Kuşlardan korkmak, ornitofobi olarak tanımlanıyor. Johansson, “Kuşlarda kanatlar, gagalar ve çırpınma beni dehşete düşürüyor. Amcam da kuşlardan korkuyor, bu bizimö ailede var” dedi.

Amerikalı ünlü talk show sunucusu Oprah Winfrey chiclephobia yani sakız çiğneme fobisinden muzdarip. Chiclephobiası olan kişiler, sakız çiğneyemiyor, sakız çiğneyen birinin yanında duramıyor.

Ünlü oyuncu Cameron Diaz ise kapı tokmağından korkuyor. Tekrar tekrar aynı işlemleri yapmak zorunda olduğu bir ruhsal rahatsızlık olan Obsesif Kompulsif Bozukluk'tan muzdarip olan Diaz, mikropların ona bulaşmasından korkuyor. Ellerini defalarca yıkadığını kaydeden Diaz, mikrop kapmamak için kapı kollarına dokunamadığını söylüyor.

Dünyaca ünlü oyuncu Nicole Kidman da renkli böceklerden ve kelebekten korkuyor. Kidman, “Bazen okuldan eve geldiğimde kapının önünde büyük kelebek ya da güve görüyordum, o zaman çitin üzerinden atlamak ya da eve sürünerek girmek zorunda kalıyordum” dedi. Kidman, "Uçaklardan atlarım, hamamböceği ile kaplı olabilirim, her türlü şeyi yaparım ama sadece kelebeklere dokunmayı istemiyorum” diyor.

Ünlü oyuncu Kristen Stewart'ın fobisi ise atlar. Pamuk Prenses ve Avcı filminin çekiminde zor anlar yaşayan Stewart, “Uçurumlardan atlayıp atlara binmem lazım ama bu beni korkutuyor. Bunları yapmaktan gerçekten çok mutlu değildim, nefret ediyorum” dedi.

Jennifer Aniston ise suyun altına girmekten korkuyor. Küçükken bisiklet sürerken havuza düşen Aniston, korkusunun yaşadıklarından ötürü olduğunu söylüyor.

Amerikalı modacı Tyra Banks ise yunuslardan korkuyor. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları